Dookoła Alp 1995 Japonia 1996 Dookoła Polski 1997 Madagaskar 1998 Wielki Kanion 1999 Kuba 2001 Meksyk, Belize, Gwatemala 2005 Sri Lanka 2006 Krym, Mołdawia, Rumunia 2008 Korsyka i Sardynia 2009 2021 2022 2023 Sorry, your browser does not support inline SVG.
Wiadomości praktyczne

W Polsce nie ma Ambasady Madagaskaru i na Madagaskarze nie ma naszej ambasady.

Koszty:
Wiza kupiona na lotnisku w Antananarivo: 26 USD
Bilet lotniczy: ok. 1200 USD
Należy mieć ze sobą 15-20 USD/dzień, z czego 10 USD w zupełności wystarcza na nocleg w hotelu i wyżywienie.
Podatek wylotowy (kiedy opuszczamy Madagaskar): ok. 23 USD

Zdrowie:
Dobrze byłoby szczepić się na żółtaczkę typu A i B. Koniecznie trzeba zażywać leki antymalaryczne: Arechin, Nivaqine (Lariam jest prawdopodobnie nieskuteczny). Pić dużo wody (mineralna do nabycia prawie wszędzie). Mięso spożywać wyłącznie dobrze ugotowane lub usmażone. Żywność przesalać, spożywać zwiększone ilości witamin i minerałów.

Zagrożenia:
Zwracać szczególną uwagę na swój dobytek. Pieniądze nosić w saszetce na pasku lub na szyi. Szczególnie w dużych miastach uważać na kieszonkowców i nie wychodzić samemu na przechadzkę po zmierzchu. Nie popisywać się swoim super aparatem fotograficznym lub kamerą.

Przydatne przedmioty:
Mała kłódka, zatyczki do uszu, krem z filtrem UV, latarka na głowę - tzw. czołówka.

Język urzędowy:
malgaski i francuski

Waluta:
1 ariary - w tekście pojawiać się może stara waluta - frank malgaski, który nadal w odległych terenach może być używany mimo, że zmiana waluty nastąpiła w 2005 roku. Ciekawostką jest też to, że 1 ariary dzieli się na 5 iraimbilanja. Kurs wymiany 1 ariary = 5 franków malgaskich.

Przykładowe ceny: hotel 4-10 USD, obiad 0.60-5 USD, chleb (bagietka pszenna) 0.2 USD, woda mineralna 0.6-1 USD, wstęp do parku narodowego 10 USD, wynajęcie przewodnika 5-12 USD, rozmowa telefoniczna z Polską 3.5 USD/min

Najlepszy termin na zwiedzanie:
sierpień – październik

Klimat:
pora deszczowa od grudnia do kwietnia; wschód i północ wyspy - przewaga klimatu tropikalnego wilgotnego, południe - klimat tropikalny suchy

Transport wewnętrzny:
Samoloty Air Madu latają do wielu miejsc na Madagaskarze. Bilety nie są drogie. Dodatkowo można zaoszczędzić 50%, jeśli przyleciało się na wyspę właśnie tymi liniami. Autobusy praktycznie nie istnieją, ale zamiast nich kursują tanie minibusy lub jeszcze tańsze tzw. taxi-brousse (czyt. taksi brus), które zwykle są pick-up'ami, naładowanymi ludźmi i bagażami do granic możliwości.

Noclegi:
W każdej dużej wiosce leżącej przy głównej drodze znaleźć można ubogi hotel. W miastach hotele mają z reguły trochę wyższy standard (prąd, prysznic). W regionach odległych od cywilizacji (czytaj: drogi) przenocować można we wiosce po uzyskaniu zgody.

Wyżywienie:
Nie ma z tym najmniejszego problemu. We wioskach są sklepiki, gdzie można dostać pieczywo francuskie i wodę mineralną (w najgorszym przypadku: mydło, ryż, Coca-colę i piwo). W dużych wsiach i miastach są „hotely”, czyli bary, w których można zjeść ciepły posiłek - ryż z kawałkami mięsa.

Przewodniki i mapy:
Lonely Planet "Madagascar and Comoros" - bardzo dobry przewodnik, ale podane w nim ceny są zaniżone w stosunku do rzeczywistych (z wyjątkiem cen biletów Air Madu) Mapa "Madagaskar" 1:2000000 wydana przez Ravenstein Verlag GmbH, jest w zupełności wystarczająca. Dokładniejsze i z reguły mało aktualne mapy można nabyć w Antananarivo.