Dookoła Alp 1995 Japonia 1996 Dookoła Polski 1997 Madagaskar 1998 Wielki Kanion 1999 Kuba 2001 Meksyk, Belize, Gwatemala 2005 Sri Lanka 2006 Krym, Mołdawia, Rumunia 2008 Korsyka i Sardynia 2009 2021 2022 2023 Sorry, your browser does not support inline SVG.
Od czego zacząć?
Pierwsza rzecz: trasa.
Musicie ustalić jaki charakter będzie miała Wasza wyprawa. Czy będzie to spokojna wycieczka, czy też ustawiczna walka. Jeśli planujecie wyjazd w teren górzysty, to musicie być świadomi tego, co Was spotka. Szczególnie groźne są długie i strome podjazdy. A więc będzie potrzebna dobra kondycja, ale o tym za chwilę.

Jak ustalić trasę?
Zbierzcie możliwie jak najwięcej przewodników opisujących teren, po którym będziecie się poruszać. Jeśli nie uda Wam się kupić lub wypożyczyć żadnego polskojęzycznego przewodnika, to w najlepszych sklepach turystycznych można nabyć pozycje angielskojęzyczne np. wydawnictwa "Lonely Planet".
Po lekturze wybierzcie najciekawsze miejsca i nanieście je na schematyczną mapę. Sięgnijcie także do innych publikacji przybliżających kulturę zwiedzanego kraju. W końcu nie po to jedziemy taki kawał drogi, by nic z tej podróży nie wynieść.
Skompletujcie mapy. Kupując je w Polsce (o ile to możliwe) znacznie zaoszczędzicie. Najlepsza skala na wędrówki szosowe to 1:200000, ale całkiem wystarczające są także mapy w skali 1:300000. Mapy dokładniejsze są nieodzowne, jeśli chcecie od czasu do czasu zboczyć z szosy i po zostawieniu bagażu w jakimś bezpiecznym miejscu, ruszyć na „szlak”.
Można znacznie wcześniej wysłać listy do biur informacji turystycznej z terenów przez Was zwiedzanych, ale z reguły dostaniecie mnóstwo mapek i folderów, które nie będą Wam przydatne.
Na marginesie: nie bierzcie ze sobą zbyt wiele przewodników i map. "Makulatura" jest ciężka.

Jeżeli wybieracie się do jakiegoś egzotycznego kraju sprawdźcie, czy nie należy się wcześniej na coś szczepić i czy trzeba się w jakiś szczególny sposób przygotować. Informacji udzielą Wam Rejonowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne i Klinika Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych w Poznaniu tel. 061 869 13 60