Dookoła Alp 1995 Japonia 1996 Dookoła Polski 1997 Madagaskar 1998 Wielki Kanion 1999 Kuba 2001 Meksyk, Belize, Gwatemala 2005 Sri Lanka 2006 Krym, Mołdawia, Rumunia 2008 Korsyka i Sardynia 2009 2021 2022 2023 Sorry, your browser does not support inline SVG.
Aparat fotograficzny
Czym byłaby nasza wyprawa bez zdjęć? To one dają nam siłę do przygotowań do następnych wyjazdów. W nich drzemią wspomnienia i jest to najwspanialsza pamiątka, jaką możemy przywieźć z wyprawy. Każdy ma inne potrzeby jeśli chodzi o aparat fotograficzny. Jednego zadowoli zwykły kompakt, inny znów nie ruszy się nigdzie bez swojej ukochanej lustrzanki. I dotyczy to zarówno aparatów analogowych jak i cyfrowych.

Wady i zalety aparatu kompaktowego:
+ małe wymiary i ciężar
+ prostota obsługi
+ częstokroć przyzwoity zoom
+ można wozić go w kieszonce koszulki
- często brak zaawansowanych możliwości (dla ambitnych)
- słaba optyka (ciemny obiektyw, słabe ogniskowe, słaba lampa błyskowa) co powoduje niską jakość zdjęć
- brak możliwości zmiany obiektywu

Wady i zalety lustrzanki są akurat odwrotne niż dla kompaktu.

Jeśli ktoś chce robić dobre zdjęcia, to wiadomo, że wybierze lustrzankę. Ideałem na wyprawę jest lustrzanka + obiektyw 28-300. A bardziej ambitni i tak wiedzą co wziąć ze sobą.
Warto kupić lekki, składany statyw. Mój ma nóżki teleskopowe, wysuwane na wysokość około 130 cm i posiada głowicę ruchomą w dwóch płaszczyznach. Doskonały gadżet na wyjazdy. Pamiętajcie, że nie wszędzie jest możliwość poprosić kogoś, by zrobił nam zdjęcie. A czasami jak ktoś odda nam tę przysługę, to połowę kadru zajmuje niebo albo jezdnia. Statyw jest też konieczny, gdy chcemy zrobić zdjęcia w nocy przy długim czasie ekspozycji, albo zdjęcia makro.

Filmy do aparatów analogowych lepiej kupić w Polsce - są tańsze niż za granicą. Należy pamiętać o zapasowych bateriach do aparatu. W przypadku dłuższych wyjazdów, jeśli mamy aparat cyfrowy - warto kupić tzw. fotobank, ale to wydatek przynajmniej 500 zł.