Dookoła Alp 1995 Japonia 1996 Dookoła Polski 1997 Madagaskar 1998 Wielki Kanion 1999 Kuba 2001 Meksyk, Belize, Gwatemala 2005 Sri Lanka 2006 Krym, Mołdawia, Rumunia 2008 Korsyka i Sardynia 2009 2021 2022 2023 Sorry, your browser does not support inline SVG.
Fabryka win Massandra

Rano udało nam się już o 8.00 wyjeżdżać z Ałuszty. Niestety bardzo ruchliwa droga łącząca Ałusztę z Jałtą jest jedyną drogą na tym odcinku. Na nasze szczęście były pobocza. Co prawda dziurawe i połatane ale były. Jak na zawołanie słońce zniknęło gdzieś za chmurami dając nam trochę od siebie odetchnąć. Na tym odcinku drogi często były jakieś przystanki z ławkami i bary, w których można było odpocząć i kupić coś zimnego do picia. Kierowcy dalej uskuteczniali swoje "mijanki" w różnych zestawieniach: BMW ścigało się z Mercedesem, Toyota z BMW, ale też Łada wyprzedzała Merca albo ścigała się z Uazem.

Ok. 10 km przed Jałtą zaczęły się pojawiać stojące na poboczach samochody oklejone lub poobwieszane kartonami z ofertami noclegów w Jałcie. Przystanęliśmy przed jednym z nich, wyciągnęliśmy uszykowane rano kanapki, a Pan z samochodu obok wyniósł nam plastikowe krzesła byśmy mogli sobie porządnie usiąść. Był to przemiły gest.

Przed samą Jałtą odbiliśmy w prawo 1km pod górkę. Mieliśmy w planach zwiedzanie fabryki win Massandra. Zajechaliśmy pod nią 12.10 i poinformowano nas, że wejście jest o 13:00 o ile zbierze się 5 osób. Wycieczka z degustacją 55uah/osoba, czas ok. 1,5 godziny.

Fabryka win Massandra w Dolnej Massandrze – to pierwsza i najsłynniejsza krymska fabryka win, założona jeszcze za czasów carskiej Rosji w 1894 r. przez księcia L. Golicyna. W podziemnych tunelach, w których można przechowywać milion butelek mieści się obecnie muzeum – winoteka, kolekcjonujące wina różnych marek i roczników. Zostało ono otwarte w 2003 r. W jego zbiorach jest obecnie około 100 tys. butelek wina, a do najcenniejszych należą egzemplarze hiszpańskiego Jérezu de la Frontera z 1775 r. czy francuskiego Muskatu z roku 1846. Jest też czerwony portwajn Liwadia z 1894 r.

Wykupiony przez nas wariant zwiedzania z degustacją jest najbardziej optymalnym wariantem. Degustacja obejmowała 9 rodzajów wina: Madera krymska (Мадера Крымская) którą zapamiętam do końca życia!, czarny Muskat Massandra deserowy (Муcкат чёрный „Массандра”) jako drugi na mojej liście win z Massandry, wytrawny Cabernet Sortowoje (Каберне сортовое), Chiries Massandra (Херес Массандра) , deserowy Portwaj biały krymski (Портвейный белый крымский), Siódme niebo kniazia Golicyna (Седмое небо княза Голицина), deserowy Alieatko Aju-Dah (Алеатко „Аю-Дах”), deserowy biały Muskat Jużnoberieżnyj (Муcкат „Южнобережный” белый) i biały Muskat Liwadija (Муcкат белый „Ливадия”) deserowy.

Rowerów pilnował nam na zewnątrz ktoś z obsługi (10 UAH). Spokojnie więc mogliśmy rozkoszować się tą degustacją. Bardzo polecamy to miejsce - jak zwykle przemili ludzie.