Dookoła Alp 1995 Japonia 1996 Dookoła Polski 1997 Madagaskar 1998 Wielki Kanion 1999 Kuba 2001 Meksyk, Belize, Gwatemala 2005 Sri Lanka 2006 Krym, Mołdawia, Rumunia 2008 Korsyka i Sardynia 2009 2021 2022 2023 Sorry, your browser does not support inline SVG.
Spostrzeżenia i wnioski
Ukraina
1.Ceny i dostępność towarów jak w Polsce – czasami taniej, zwłaszcza noclegi i wina.
W każdej miejscowości jest lokalny rynek, na którym można dostać wszystko, jeśli samemu chce się żywić
2.W wielu miejscach towarzyszy nam śpiew ptaków. Nawet, kiedy śpimy w kurorcie.
3.Ukraińcy kochają hałas - na łódce, podczas spotkania, w samochodzie, na plaży, na budowie, w barze, w kawiarni podczas spotkania dwóch koleżanek na pogawędkę - wszędzie głośno coś gra i trzeba się przekrzykiwać.
4.Na Krymie modne są męskie koszulki z siatki typu "powolniak" - czarne lub granatowe. Do tego łańcuch na szyję, głośno grające radio w najnowszym modelu samochodu i panienka do ozdoby.
5.Wszechobecne śmieci: sporadycznie zdarzają się kosze, przed sklepami spożywczymi w postaci kartonu. Nawet jeśli widać, że o teren przed hotelem ktoś dba: zamiata, grabi i podlewa, to i tak całkiem jawnie wyrzucane są tam niedopałki, pudełka, czy butelki po piwie.
6.Wszechobecna życzliwość ludzka taka bez napastliwości.
7.Papierosy - palą prawie wszyscy, nawet 12-letni chłopcy.
8.Uwaga na "pieczeń" - to nie jest tak jak u nas pieczeń, tylko wątróbka. Jest dobra, tylko nazwa myląca kiedy ktoś ma ochotę akurat na mięso ;-)
9.W większości lokali możesz przynieść i spożywać własny alkohol – niewiarygodne!
10.Ani Ukraińcy ani Rosjanie nie potrafią tańczyć. Ruszają się pojedynczo, nawet do rytmu, ale taniec w parach, jakieś kroki - NIE.
11.Pozowanie do zdjęć - panie, turystki zapewne, wyginają się w przedziwnych pozach, czasami w całkiem nieoczekiwanych miejscach, bo nie urzekających swą nadzwyczajnością. Jest to np. zwykły trawnik. Widzieliśmy taki np. obrazek: samochód hamuje, wysiada parka, ona wskakuje na trawkę i przybiera różne pozy, facet pstryka fotki komórką, wsiadają i odjeżdżają. Nie wiemy o co chodzi…
12.Sklepy rowerowe - możesz kupić, ale tylko rower. Nie wiemy gdzie oni serwisują te rowery, ale ciężko dostać dętkę czy łatki.
13.Takiej ilości luksusowych aut jak tutaj nie spotkaliśmy w żadnym innym kraju. Liczne BMW, Lexusy, Subaru i drogie Volkswageny kontrastują z Ładami i Moskwiczami, które to w ścigankach na drodze niczym nie ustępują w/w autom. Łady często są po tuningu, np.: koniecznie przyciemnione szyby, dużo spoilerów, do przednich reflektorów dołożone czerwone lub niebieskie diody. Poza tym nie ma tutaj konieczności zapinania pasów, a światła są zapalane dobrze po zmierzchu.
14.Przy drogach niestety leży dużo padliny. Głównie ptaki, jeże, lisy i zdarzają się koty. Nikt tego nie sprząta, dlatego często jest to po prostu "wessane" już w asfalt.
15.W kilku kwaterach zdarzyły nam się europejskie sedesy, a przeważnie spotyka się tu toalety w stylu "na narciarza".

Rumunia
1.Rumunia jest czystym krajem, a pod względem bezpieczeństwa podobna do Polski. Jeśli masz pecha – to złe może Cię spotkać wszędzie. Nie prowokuje się nigdy i nigdzie niepotrzebnych sytuacji.
2.Koniecznie należy spróbować tutejszych zup – rewelacja!
3.Drogi na Rumuni bardzo dobre – liczne remonty dzięki unijnym dotacjom czasami utrudniają ruch.
4.Rumunia – kapitalny kraj do zwiedzania, dopóki jeszcze wielu ludzi „boi’ się tam pojechać i dopóki ma jeszcze swoją rumuńską tożsamość.
5.Polecamy też wędrówki górskie w Rumunii – przez kilka dni można nikogo nie spotkać na szlaku – nie to co w Tatrach :-(